Zima przynosi ze sobą ośnieżone szczyty i drzewa, skrzące się piękne w mroźnym słońcu. To także duże spadki temperatur. W tym okresie należy dbać o siebie, w odpowiedni sposób, dobierając zimową garderobę. Liczą się również dodatki, w tym chociażby czapka. Z jakiego materiału powinna być wykonana czapka zimowa? Takiego, który zapewni ciepło, jak również komfort noszenia.
Czapka wykonana z odpowiedniego materiału
Czapka na zimę jest koniecznością, ponieważ tylko ona jest w stanie zapewnić maksymalną ilość ciepła, której nawet nie jest w stanie dorównać kaptur. Co jednak nie oznacza, że należy decydować się na pierwszą, lepszą propozycję. Z uwagą należy podejść do tego zakupu z dwóch powodów. Pierwszy – jakość wykonania. Tak, aby po zakupie nie okazało się, że czapka nadaje się tylko do śmietnika. Po drugie – zdrowie. W szczególności, jeżeli mowa o osobach o obniżonej odporności.
Materiał wykonania
Wśród polecanych czapek zimowych, jeżeli chodzi o materiał wykonania, wyróżnia się:
- wełnę – materiał polecany ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wełna jest bardzo ciepła, dlatego polecana jest przy dużych spadkach temperatury, sięgających poniżej zera. W sklepach można znaleźć wełniane czapki damskie oraz męskie. Warto zwrócić uwagę na te czapki, które mają luźniejszy splot. Tego typu konstrukcja sprawi, że w czapce pojawi się dodatkowa komora, zapewniająca jeszcze więcej ciepła.
- akryl – materiał elastyczny i trwały. To dlatego mówi się, że tego typu czapki można używać przez kilka sezonów. Prędzej sam wygląd czapki się komuś znudzi, niż ulegnie ona zniszczeniu. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę właściwości termoizolacyjne, przegrywa ona z wełną. Tego typu czapki polecane są w przypadku lekkich mrozów, kiedy do temperatura nie spadła jeszcze poniżej zera stopni.
- polar – kolejny, bardzo ciepły materiał, cieszący się niesłabnącą popularnością. Jest to tkanina zdecydowanie cieplejsza od akrylu, jednak jej właściwości termoizolacyjne są słabsze od wełny. Czapka z polaru doceniana jest jednak za to, że doskonale przepuszcza powietrza. Z pewnością docenią ją wszystkie osoby, które na co dzień żyją w biegu i chcą mieć pewność, że ich głowa po zdjęciu czapki nie będzie przepocona.
Jaką czapkę wybrać?
Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnych predyspozycji. Pod uwagę należy wziąć także reakcje alergiczne – jeżeli ktoś wcześniej takich doświadczył w przypadku materiałów. Tak, aby noszenie ciepłej czapki zimowej nie sprawiało żadnego dyskomfortu. Również, jeżeli chodzi o rozmiar. Czapka nie może być zbyt mała, ponieważ może powodować na głowie niepotrzebny ucisk. Nie może ona być również za mała, ponieważ nie będzie spełniać prawidłowo swoich funkcji. Czapka musi przede wszystkim zakrywać uszu, pozwalając jednak swobodnie się zdjąć. W obecnych czasach, z wyborem czapki zimowej żadna z osób nie powinna mieć jednak zbyt dużego problemu.